Galerie Sirkus

Provozovatel:

Sušické kulturní centrum, příspěvková organizace, galerie@kulturasusice.cz

V objektu sušického kina vznikl po kompletní rekonstrukci budovy nový galerijní prostor určený k prezentaci výtvarného umění. Galerie nabízí transdisciplinární výběr napříč současným výtvarným uměním (malba, grafiky, kresby, konceptuální umění, grafický design, ilustrace, videoart, instalace a objekty, …). Koncept a dramaturgie galerijního prostoru se zaměřuje zejména na současnou výtvarnou scénu a významné regionální umělce, či umělecké aktivity spojené s pošumavským regionem.

   Galerie zahájila svůj provoz 28. září 2012 výstavou významného sušického rodáka Miloslava Čelakovského, která byla přichystána ku příležitosti jeho 75. narozenin. Závěrečným výstupem pana Čelakovského k této výstavě je 11 nových grafik se sušickou tematikou, které budou věnovány Městu Sušice a trvale vystaveny v prostorách nového Komunitního centra Káčko.

PŘEHLED ČLÁNKŮ - Galerie SIRKUS

Archív
 

Václav NĚMEC • Zápisník

28.1.2020 

Galerie Sirkus Sušice Vás zve v pátek 31. 1. 2020 od 18 hodin na zahájení výstavy fotografií Václava Němce - Zápisník. Václav Němec (*1965) je fotograf a také dramaturg výstav v kině Kotva v Českých Budějovicích. „Ve svém nekonečném fotografickém „on the road“ cyklu Zápisník se nesnažím dokumentovat místo svého dočasného pobytu, spíše zaznamenávám vizuální a výtvarné, pocitové a symbolické aspekty reality. Své fotografie nearanžuji, pracuji z útržky žitého světa. Fotím bez ladu a skladu to, co mě zajímá a skládám z toho svůj cestovní zápisník.“  

 
 

Tomáš Hauser - Zpřítomnění

25.11.2019 

Galerie Sirkus Sušice Vás zve v pátek 29. 11. 2019 od 18 hodin na zahájení výstavy Tomáše Hausera – Zpřítomnění. Výstava linorytů z autorských bibliofilií Tomáše Hausera, jejíž stěžejní částí jsou grafické listy k básním Františka Klišíka. Tomáš Hauser žije a pracuje v Miřeticích u Vacova na Šumavě.  

 
 

Suchou jehlou - celodenní grafická dílna v Galerii Sirkus 23.11.2019

12.11.2019 

  Vážení a milí příznivci sušické galerie, zveme Vás na celodenní tvůrčí dílnu! Po dvou letech jsme opět pozvali výtvarnici Lenku Sýkorovou, aby Vás provedla krásnou grafickou technikou suché jehly.  Máte možnost vytvořit si a vytisknout vlastní obrázek či PFku k novému roku. Nemusíte mít obavy, dílna je určena laické veřejnosti! Jen je potřeba se včas přihlásit (Sirkus – kancelář: 376 523 360) neboť počet účastníků je omezen.  Těšíme se na viděnou v sobotu 23.11.2019 v prostorách Galerie Sirkus!   

 
 

Podvečery s kresbou v galerii SIRKUS

16.10.2019 

Pokračování osvědčených podvečerů s kresbou v prostorách městské galerie pod vedením Miroslava Šislera Výtvarné podvečery v Galerii Sirkus Pokračování výtvarně relaxačních setkání s fenoménem kresby jako prostředku zobrazení a třeba také sebereflexe. Volně navazující série kurzů uplynulých let obsáhne kreslířské i malířské možnosti přístupů, rozpravy nad technikou, odkazy na realizace, úvahy a proudy v dějinách výtvarné kultury. Těším se na setkání s Vámi! Miroslav Šisler   Termíny 2020 13. a 27.01.2020 10. a 24.02.2020 09. a 23.03.2020 06. a 20.04.2020 pondělky vždy od 18 hodin Cena 150 Kč (100 Kč pro seniory a studenty) zahrnuje 2 hodiny včetně materiálu. Kurzy jsou určeny laické veřejnosti starší 15. let. Kurzy probíhají v prostorách Galerie Sirkus Sušice v 1. patře kina. Příkopy 178, telefon: 376 523 360  

 
 

Výstava Galerie SIRKUS - Bylo-nebylo, ale před padesáti lety začalo - 50. výročí SDS

16.10.2019 

Galerie je dne 09.11.2019 z důvodu konání konference SportTrend UZAVŘENA. Děkujeme za pochopení   Bylo-nebylo, ale před padesáti lety začalo Umístěnka mne přivedla do Strašína. S hrstkou dětí jsem nadšeně začal nacvičovat Bílé a růžové peřiny Petra Ebena a divil se, proč to ty děti nesvedou, když je to jenom dvojhlas. V osmašedesátém jsem nastoupil v Petrovicích a o rok později konečně v Sušici, kde jsem ze školního sborečku postupně slepoval dětský sbor. Při tom jsem začal jezdit na sbormistrovské semináře, kde jsem obdivoval a poslouchal, jak to dělají v Severáčku, v Radosti, v Kantiléně, u Motýlů a u Brabenců, v Semilech a Netolicích. Dodnes to slyším, kolik máš dětí? Třicet. Máš přípravku? Ne. …..             A tak jsme začali s opravdovými soustředěními a výměnami po celé republice. Po deseti letech jsme získali v Olomouci Zlatou palmu. Dětí přibývalo, vznikly přípravky Včelky, Sluníčka a Broučci. U klavíru nejdéle vydržela Libuška Rebstöcková. Máme také štěstí, že kolegové ze ZUŠ dodnes s našimi zpěváky připravují instrumentální doprovody a že se sborem spolupracovala řada profesionálních umělců. …. Josef Baierl   K významnému jubilejnímu výročí Sušického dětského sboru uspořádala Galerie Sirkus ve spolupráci se SDS dokumentární výstavu zachycující na fotografiích, notových zápisech, plakátech či oceněních současných i minulých průřez padesátiletou historií sušického hudebního tělesa, které ovlivnilo život několika generací. Výstavu můžete zhlédnout do 24.11.2019.  

 
 

ŠIMON SÝKORA - BRUISES/MODŘINY

3.9.2019 

Galerie Sirkus Sušice Vás zve v neděli 8. září 2019 od 17 hodin na zahájení výstavy Bruises/Modřiny malíře Šimona Sýkory. Šimon Sýkora je čerstvý absolvent AVU v ateliéru V. Skrepla. Zabývá se figurativní malbou a videem. V Sušici představuje svou aktuální malířskou polohu. 

 
 

František Řežáb – Vltava.

13.6.2019 

Galerie Sirkus Sušice Vás zve ve středu 19. června 2019 od 18 hodin na zahájení výstavy František Řežáb – Vltava. František Řežáb (1907-1999) byl učitel a malíř. Ve svých učitelských začátcích působil mimo jiné V Nicově u Kašperských Hor nebo na Čachrově. Krajina jižních Čech odkud pocházel a také Šumava byly hlavním námětem jeho malířské tvorby. Inspirován symfonickou básní Bedřicha Smetany Vltava vytváří v sedmdesátých letech minulého století stejnojmenný cyklus obrazů. Jemné pastely jsou poctou řece a její krajině.  

 
 

Animační programy pro školky a školy v Galerii SIRKUS

29.4.2019 

Pojďte na návstevu do kraje divů, do Snového světa. Uvidíme zvláštní krajiny, pokojíčky a jejich obyvatele. Lidi a bytosti. Kdojsou? Co nám o sobě prozradí? Budeme se dívat, povídat si, hrát si a tvořit. Stejně jako autorka vystavených děl nakreslíme, vystříháme a nalepíme svůj vlastní obrázek. Bude tajemný, strašidelný, nebo legrační? Budejako z výstavy, jako ze sna. (v programu je využito diskuse a technik výtvarné a dramatické výchovy)   Program trvá cca 60 min.

 
 

Michaela Kukovičová - RECYKLY / Svaly patří lodníkovi

29.4.2019 

Galerie Sirkus Vás srdečně zve v úterý 30. dubna od 18 hodin na zahájení výstavy Michaely Kukovičové - RECYKLY / Svaly patří lodníkovi. Obrazy a ilustrace Michaely Kukovičové  za pomoci koláže recyklují použitý materiál a otevírají překvapivý, humorný, poeticky surreální svět za oponou. Za ilustrace k dětským knihám (To je Praha, Kouzelná baterka, Řecké báje...) sbírá ocenění v soutěžích Nejkrásnější kniha roku či Zlatá stuha.  „…na všem, co dělám a co se vystaví (v Sušici) budou recyklovaný materiály.  Starý knihy, časopisy, mapy, balicí papíry, pytlíky atd atd…“ (M.K.) Podvečer naplní čarodějným kouzlem Teátr Vaštar v příběhu stínového divadla Splněný sen. Výstava je určena nejen dětem!  

 
 

VÁCLAV JELÍNEK - za zrcadlem fotografie

12.3.2019 

Galerie Sirkus Sušice vás zve v sobotu 16. března od 17 hodin na zahájení výstavy Václav Jelínek – Za zrcadlem fotografie. Pozoruhodné fotografie Václava Jelínka vznikají dlouhodobějším procesem. Skrze klasické fotografické postupy a následné kolorování pronikají za původní snímek a dozrávají ve výsledný obraz.  

 
 

Výtvarné podvečery v Galerii SIRKUS

7.2.2019 

Výtvarné podvečery v Galerii Sirkus Výtvarné podvečery s relaxační hudbou navazují na v předešlých letech zavedené kurzy kresby. Náplní bude konstrukce prostoru, volná imaginace, kresba reality, funkce barvy, záznam pohybu, zvuku a nálad včetně vysvětlujících odkazů do dějin a současnosti výtvarné kultury. Pracovat budeme převážně s kresebnými prostředky (tužka, uhel, rudka, akvarel, pastel …) vyloučeny nejsou samozřejmě ani přesahy do dalších výtvarných projevů a technik. Těším se na setkání s Vámi Miroslav Šisler   Termíny: 11. a 25.2. 11. a 25.3. 8. a 29.4. 13.5. pondělky vždy od 18 hodin Cena 150 Kč (100 Kč pro seniory) zahrnuje 2 hodiny včetně materiálu. Kurzy jsou určeny laické veřejnosti starší 15. let. V prostorách Galerie Sirkus Sušice v 1. patře kina, Příkopy 178, telefon: 376 523 360    

 
 

Ludvík Kovář SKLO • MALBA • KRESBA

1.2.2019 

Galerie Sirkus Sušice Vás zve v neděli 3. února od 17 hodin na zahájení výstavy Ludvík Kovář - sklo, kresba, malba/ prostor, čas, pohyb. Ludvík Kovář z Lipové Lhoty u Sušice je všestranný výtvarník, sklář a pedagog. Jeho cesta ke skleněným plastikám vedla od brusiče skla až ke studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u sklářského výtvarníka Stanislava Libenského. V sušické Galerii Sirkus vystavuje výběr ze svých skleněných plastik společně s volnou tvorbou malířskou.  

 
 

TEODOR BUZU • Akvarel

27.11.2018 

29. listopadu 2018 začíná v Galerii Sirkus výstava Teodor Buzu – Akvarel. Vzhledem k nepřítomnosti Teodora Buzu v tomto termínu v Čechách se „odložená vernisáž“ a také setkání s autorem uskuteční v pátek 14. prosince v 18 hodin. Jako vždy jste srdečně zváni! Moldavský výtvarník Teodor Buzu žijící přes 30 let v Čechách představí v sušické galerii stěžejní část své tvorby – malbu akvarelem. Výrazná barevnost a přístup k technice akvarelu dává tušit umělcův temperament, který odkazuje k jeho moldavským kořenům.  

 
 

Jan ŠPLÍCHAL • fotografie

10.10.2018 

Fotomontáž je pro mne výtvarným vyjadřovacím prostředkem, s jejíž pomocí objevuji svět kolem sebe.

 
 

Olga Hrachová & Marie Vechová • PLÁTNO A BARVY

28.8.2018 

Společná výstava děl sušických výtvarnic Olgy Hrachové a Marie Vechové. Vernisáž proběhne v pátek 7. září od 18 hodin.

 
 

Svatopluk Máchal • kresby českého venkova z 20. – 40. let 20. století

24.7.2018 

Třebíčský rodák Svatopluk Máchal (1895-1947) žil stranou hlavních uměleckých proudů, odmítal vystavovat, zemřel předčasně, měl zálibu v hudbě, tvořil hlavně pro sebe, byl chudý a jeho vnější život byl střízlivě nenápadný. 

 
 

SVĚT PODLE ŠAŠKA • Miroslav ŠAŠEK • Malíř, ilustrátor a spisovatel

29.5.2018 

Galerie Sirkus Sušice Vás srdečně zve v sobotu 2. června 2018 od 17 hodin na zahájení výstavy Svět podle Šaška.  

 
 

DAN BÁRTA • VÁŽKY • fotografie

5.4.2018 

Galerie Sirkus Sušice Vás srdečně zve v neděli 15.dubna 2018 od 17 hodin na zahájení výstavy fotografií Dana Bárty s názvem Vážky.

 
 

Radka Johana Ježková • bolesti svatby • obrazy a objekty

1.3.2018 

Galerie SIRKUS Sušice Vás zve v sobotu 3.3.2018 od 17 hodn na zahájení výsty BOLESTI SVATBY plzeňské výtvarnice Radky Johany Ježkové

 
 

Josef Pospíchal – kresby, grafiky a tempery

15.1.2018 

Galerie Sirkus Vás srdečně zve v pátek 19. ledna 2018 od 18 hodin na zahájení výstavy Josef Pospíchal – kresby, grafiky a tempery. 

 
 

<< <  1  2  3  > >>

Archív
 
 

Vyhledat