Kulturní dům Sokolovna

ul. TGM 120, 342 01 Sušice

- pořádání kulturních a společenských akcí

- pronájem prostor (k dispozici včetně restaurace)

Kulturní dům Sokolovna je centrem společenského dění v Sušici. Pořádají se tu divadla, koncerty, dětská představení, diskotéky, zábavy, plesy, společenské akce, semináře, přednášky... Podle Vašeho přání zajistíme na Vaši akci prostory i služby spojené se zajištěním akce - pořadatelskou službu, hasičskou hlídku, službu v šatně, propagace v Sušických novinách, na plakátech, předtančení, předprodej vstupenek. Sušické kulturní centrum v Sušici Vás zve do Sokolovny na kulturní a společenské akce.  Také pro nejmenší diváky připravují sušičtí loutkáři v Sokolovně pravidelně sezónní program, který najdete na našich stránkách. Chcete-li se dozvědět více o historii i současnosti sušického loutkářství, navštivte http://www.loutky.unas.cz/index.htm

2/12/2015 Ondřej Havelka v Sušici s vánočním koncertem

16.11.2015   Kategorie: Sokolovna   autor:    vložil:    přečteno: 331x

   
 
Pestrý repertoir zahrnuje atraktivní skladby širokého žánrového spektra, sweet and hot, od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big-bandů.
 
Stylizace koncertního show sleduje ve všech detailech typické dobové způsoby, počínaje kostýmy a účesy interpretů a celkovou režií představení konče.
 
Vitální jazzový výraz interpretů je umocňován smyslem pro show, nadhledem
a humorem. Strhující hra orkestru je korunována výkony sólistů, především pak uměleckého ředitele bandu - zpěváka, speakra a tanečníka Ondřeje Havelky.
 
Použití autentických hudebních nástrojů, pietní přístup k rekonstrukci autentických arranžmá a systematické studium a osvojování si dobových interpretačních technik přinášejí nečekané, okouzlující výsledky v podobě autentického zvuku, který známe z dobových nahrávek či filmů.
 
Úryvek z rozhovoru s Ondřejem Havelkou pro časopis Týden
 
Jak nahráváte?
"Všechny nahrávky vznikají bez použití playbacků, celá kapela i se zpěvem hraje přímo na dva mikrofony. Pak s několika tejků ve střižně vznikne konečný tvar. Je to pracnější než běžná dnešní studiová praxe, ale výsledek bývá živější, přirozenější, nevypreparovaný, protože mezi akustickými nástroji vznikají přirozené alikvótní vazby. Také nelze pominout ono napětí a chvění, které bývá jen při živých koncertech, kdy jednotliví muzikanti jsou zodpovědni za výsledek celého ansámblu.”
 
Několikrát jste se nechal slyšet, že nemáte rád slovo imidž. proč, vytváříte si ji přece na každém kroku?
"Napadá mě jedna ze základních pouček hereckého řemesla: co + proč = jak. Tedy z toho co zpívám a proč to zpívám by mělo logicky vyplynou jak to mám zpívat, případně jak u toho vypadat. Mám pocit. že v mém případě jde právě jen o logické vyústění toho, co a proč jsem se svými kolegy chtěl odjakživa dělat: vždycky jsme se snažili interpretovat starou muziku v co nejautentičtější podobě se vším, co k ní patří. To tedy nejsou jen původní instrumenty, aranžmá a dobový interpretační styl, ale patří k tomu i samotný přístup k muzice - a také chování a oblečení, celkový vzhled. Každý detail hraje velkou roli."
 
...a ještě jednou Ondřej Havelka
Ondřej Havelka"Patřím k těm, kteří stále čekají, že se objeví něco nebo někdo, umělecká osobnost nebo umělecký či myšlenkový směr a nabídnou nám východiska z dnešní kulturní nouze, přinesou víru a naději, budou stavět a ne bořit. V naději, že něco takového příjde, si rád počkám. Ale jak dlouho to bude trvat? A tak, abychom se během toho dlouhého čekání nezbláznili, vracíme se k uměleckým dílům nebo žánrům, které vznikaly v dobách, kdy jasné estetické normy existovaly a byly dokonce respektovány i v umění populárním.
 
Pokud jde o jazz a swing meziválečného období, můžeme se k němu vracet tak, že si pustíme staré nahrávky. To je velká radost. A pak je tu druhá možnost - staré nahrávky si poslechnout a postavit kapelu, shánět staré nástroje, notové materiály a jiné dokumenty z oné doby, snažit se pochopit aranžérský a interpretační styl, pak to všechno vstřebat a ovládnout a hrát tu muziku živě, tak jak se hrála tenkrát a pokud možno ji neničit zjednodušováním nebo, nedej bože, “vylepšováním”. 
 
Je to fuška, ale to musíte uznat, zážitek z živé hudby, ten ničím nenahradíte!“

zpět

 
 

Vyhledat