JEDEN SVĚT 2018

8.3.2018   Kategorie: Dění ze Sušice   autor:    vložil: Jakub Krakovčík   přečteno: 501x

   
 

Vážení,

 

jsme nesmírně rádi, že vám můžeme nabídnout jednu z nejkvalitnějších tuzemských kulturně-vzdělávacích akcí poprvé i v Sušici. Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět letos slaví 20 let své existence a tak přichází s aktualizací systému.

Stále větší část našich životů se odehrává online, kde jsme vystaveni neuvěřitelnému množství informací, které často nezvládáme ověřovat. Být neustále v dění, sdílet, komentovat a mít na vše názor zahlcuje nejen sociální sítě, ale i náš nervový systém. Pojďme se společně na chvíli zastavit, potkat se v kino sále a udělat si čas na aktualizaci systému.

Festival v Sušici odstartuje projekce filmu Mečiar, ve kterém dokumentaristka Tereza Nvotová vypráví příběh 90. let na Slovensku. Zatímco Češi po rozdělení federace kráčeli vstříc Evropě, Slováci se pod vedením autoritářského populisty Vladimíra Mečiara propadali dál a dál na východ.

Dáváte-li přednost rodinným tématům, máme pro vás přichystanou projekci filmu Nerodič. Český dokument nastiňuje, do jakých podob se skládají aktuální rodiny, které netvoří tradiční model máma, táta, dvě děti – od single ženy s adoptivními dvojčaty po příběh páru, který děti vůbec nechce.

Za jeden z největších problémů současnosti jsou označovány dezinformace a mediální manipulace. Film Náš nový prezident umožňuje na vlastní kůži zažít působení propagandy, kterou Kreml denně masíruje vlastní obyvatelstvo a všechny, kdo jsou ochotni uvěřit těm nejabsurdnějším konspiračním zkazkám. Neotřelý dokument je založen na sestřihu stovek útržků z vysílání ruských televizních stanic.

Vyhýbat se nebudeme ani nejpalčivějším otázkám současné Evropy. Dokumentární film Cizinec v ráji, ukáže přímou konfrontaci imigrantů s modelovými reakcemi Evropanů. Podle kterého scénáře se sehraje jeden z největších příběhů naší doby - příběh o migraci, naději a deziluzi?

Snímek Azurová není jen obrazově působivou zprávou o alarmujícím stavu ekosystému oceánů. Zachycuje také inspirativní příběhy několika osobností, které se rozhodly stát se aktivními ochránci.

A pokud vás zajímají pracovní podmínky nejhůře placených zaměstnání v Česku – rozhodně si nenechte ujít film Hranice práce. Dokument Apoleny Rychlíkové má stále velký mediální ohlas a získal několik filmových ocenění.

Stejně, jako výše zmíněná palčivá témata naší doby, tak ani aktualizaci systému nemůžeme odkládat a ignorovat donekonečna. Poznamenejte si proto termín 5. – 7. dubna 2018. Sušické kino jistě znáte – zde také proběhne slavnostní zahájení Jednoho světa v Sušici. Festival přivede diváky i do nových a zatím neznámých prostor sušické kulturní scény. Pokud jste ještě neměli možnost navštívit komunitní Prostor Charity ani industriální halu sloužící také pro kulturní účely Maximhall, tak věříme, že vám filmový festival Jeden svět přinese mnoho nových a jedinečných zážitků.

Závěrem bychom chtěli zmínit, že film Azurová a Hranice práce bude opatřen speciálními titulky pro nedoslýchavé a neslyšící. Všechny promítací prostory jsou bezbariérové a tak doufáme, že první ročník festivalu bude skutečně pro všechny.

 

Více informací na: www.jedensvet.cz/susice

 

Koordinátorka festivalu

 

Sarah Huikari

 

 

 

MEČIAR / ČT 05. 04. 2018 / 20:00 / KINO SUŠICE

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU: 

 

Dokumentaristka Tereza Nvotová vypráví příběh své vlastní země, který se může odehrát kdykoliv a kdekoliv. Stačí k tomu jeden člověk a bezhlavá víra národa, že díky jemu jedinému bude líp.

             

AZUROVÁ / PÁ 06. 04. 2018 / 17:30 / PROSTOR/ 

Obrazově působivý dokument ukazuje nejen dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, ale také možnosti, jak moře před námi samými chránit.

         

             

NÁŠ NOVÝ PREZIDENT / PÁ 06. 04. 2018 / 20:00 / PROSTOR/

Unikátní snímek umožňuje na vlastní kůži zažít působení propagandy, kterou Kreml denně masíruje vlastní obyvatelstvo a všechny, kdo jsou ochotni uvěřit těm nejabsurdnějším konspiračním zkazkám. Třeba té, proč by se Donald Trump měl stát prezidentem USA.

       

           

NERODIČ / SO 07. 04. 2018/ 14:00 / PROSTOR/ 

Příběhy protagonistů filmu ukazují, jak široké spektrum možností představuje (ne)rodičovství ve 21. století – od single ženy s adoptovanými dvojčaty až po pár, který děti vůbec nechce.             

         

 

CIZINEC V RÁJI / SO 07.04. 2018/ 17:00/ PROSTOR/ 

Co od Evropy vlastně chcete? Jsme pro vás jen rajská zahrada, jejíž plody můžete ve velkém otrhat? Podobné otázky slýchávají vyčerpaní imigranti, kteří právě překonali moře a připluli k evropským břehům.       

 

HRANICE PRÁCE / SO 07.04. 2018/ 20:00/ MAXIMHALL/

Novinářka Saša Uhlová se vydala na vlastní kůži prozkoumat pracovní podmínky nejhůře placených zaměstnání v Česku. Kde všude zaměstnavatelé porušují zákoník práce?

                                         

 

 

 

 

 

 

zpět

 
 

Vyhledat