JEDEN SVĚT 2019 v Sušici

4.3.2019   Kategorie: Dění ze Sušice   autor:    vložil: Jakub Krakovčík   přečteno: 131x

   
 

Zveme vás na druhý ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Sušici. Festival se koná od 4. do 7. dubna 2019.

Tématem letošního ročníku je Bezpečná blízkost, které přináší otázky. Kdo jsem, kam patřím? Co mám společného s ostatními lidmi? A co nás naopak rozděluje? Jakou bezpečnou blízkost musíme mezi sebou udržovat, abychom si navzájem dokázali porozumět?

Promítáme na následujících místech:
Kino Sušice (Sirkus - Sušické kulturní centrum, Příkopy 178, Sušice)
Prostor (Lerchova 926, Sušice)

Vstupné na projekci:
Základní: 80 Kč
Zlevněné vstupné (děti, studenti, senioři nad 60 let): 60 Kč
Zlevněné vstupné (ZTP, ZTP/P): 40 Kč
Speciální vstupenka pro vnouče s prarodičem: 100 Kč pro 2 osoby
Akreditace 3+1 zdarma: základní 240 Kč / zlevněná 180 KčPodrobné informace o programu, doprovodných akcích a mnoho dalšího najdete na našich stránkách www.jedensvet.cz/susice nebo na Jeden Svět Plzeň a Sušice.

 

Čtvrtek 4.4. KINO SUŠICE 19:00: SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Anote’s Ark / Anoteho archa

Anoteho archa / Matthieu Rytz / Kanada / 2018 / 57 min.

Anote Tong je prezidentem Kiribati. Jeho archou je ostrovní stát se sto tisíci obyvateli, které měnící se klima a stoupající hladina oceánů připravuje o domov.

Prezident Kiribati dělá maximum pro záchranu svého lidu, ale ví, že osud neodvrátí. Objíždí světová fóra, aby upozornil na klimatické hrozby. S trpkou věcností vysvětluje, jak a proč jeho stát mizí. I když tomu nezabrání, cítí povinnost varovat druhé. Část obyvatel už Kiribati opouští. Jednou z nich je Sermary, která hledá nový domov u své sestry na Novém Zélandu. Učí se žít v neznámém světě. Snímek přibližuje tíhu ze zániku tropického ráje a zpřetrhání kulturní kontinuity, ale i to, jak se jeho obyvatelé snaží s humorem i melancholií hledat v takové situaci smysl a naději.

 

Pátek 5.4. KINO SUŠICE 17:00

+ workshop filmové pitvy s J. Kratochvílem

Reconstructing Utøya / Rekonstrukce Utøyi

Rekonstrukce Utøyi / Carl Javér / Švédsko, Norsko, Dánsko / 2018 / 98 min.

Jak se dá zrekonstruovat něco tak strašlivého? Několik přeživších se pomocí intimního scénického experimentu pokusilo zprostředkovat zážitek útoku A.B.Breivika na norský letní tábor v roce 2011.

Uprostřed tmy prázdného skladiště se rozehrává představení, v němž chybí rekvizity i kulisy a postavy se pohybují mezi naznačenými čárami na zemi. Zprvu anonymní a neutrální prostor nabírá silou vzpomínek konkrétních tvarů. Útočníkova přítomnost jako by se začínala zhmotňovat a mladí herci následující pokyny přímých svědků začínají hrůzu a ohrožení cítit na vlastní kůži. Experiment umožňuje přinést katarzi přeživším, kteří se stávají režiséry vlastních nočních můr, a ostatním dává šanci na okamžik pochopit, čím si oběti útoku prošly a dodnes procházejí.

 

Pátek 5.4. PROSTOR 20:00

Home Games / Domácí zápas

Domácí zápas / Alisa Kovalenko / Ukrajina, Francie, Polsko / 2018 / 90 min.

Talentovaná ukrajinská fotbalistka Alina dělí svůj čas mezi hřiště a péči o sourozence. Intimní portrét silné dívky, jejíž nejhorší soupeři ji nečekají na fotbalovém hřišti, ale v osobním životě.

Alina od sedmi let vyrůstala sama na ulici, kde se pro ni stal fotbal únikem z každodenní reality. Její matka střídavě pobývá ve vězení a na svobodě, nevlastní otec alkoholik je již devět let neschopný najít si práci. Sama vychovává dva mladší sourozence, po tréninku je vyzvedává ze školy, vaří jim, čte pohádky před spaním. Svůj čas, který by jinak trávila na hřišti, se rozhodla věnovat tomu, aby udržela rodinu pohromadě. Po smrti matky se alkoholové excesy nevlastního otce stupňují, a tak pod hrozbou odebrání dětí z péče nakonec Alina prodává svoje věci včetně kopaček, aby mohla zaplatit nájem. Přesto všechno dál sní o svojí fotbalové kariéře.

 

Sobota 6.4. PROSTOR 13:00

Junha’s Planet / Čonhova planeta

Čonhova planeta / Hyungsook Hong / Jižní Korea / 2018 / 108 min.

Jihokorejský chlapec Čonha chodí do čtvrté třídy a jeho problémové chování vyžaduje chápavý a vstřícný přístup rodičů, pedagogů i dětí ve škole.

Ze všeho nejvíc by chtěl být čistícím robotem VALL-I ze stejnojmenné animované pohádky. Jenže musí chodit do školy jako jiné děti. Čonha své spolužáky a spolužačky občas mlátí a plive na ně. Děti se ho nejprve bojí a vyhýbají se mu, ale postupně se jim podaří najít způsob, jak s Čonhou vycházet. Místo toho, aby si jeho zvláštních projevů chování jednoduše nevšímaly, nacházejí způsob, jak se s ním skamarádit. Učitelé ve spolupráci s rodiči i dětmi zapojují Čonhu do všech aktivit, i když proniknout do jeho vlastního světa není snadné.

 

Sobota 6.4. KINO SUŠICE 17:00

It’s All Good / Vše v pořádku

Všechno v pořádku / Tuki Jencquel / Německo, Venezuela / 2018 / 70 min.

Venezuela, dříve prosperující jihoamerická země, je už několik let v hluboké krizi. Zhroucení ekonomiky vyvolalo mimo jiné i kolaps zdravotnictví.

Zajistit sobě a svým blízkým potřebné léky či neodkladnou léčbu vážné nemoci je v současné Venezuele zoufale nemožné. „Nemám na výběr, jsem nucena zavřít,“* vysvětluje klidným hlasem Rosalía svému muži, předtím než definitivně zavře svoji lékárnu, ve které jednoduše nemá léky. Většina lékařů stejně jako miliony dalších obyvatel už ze země odešla. Mladý lékař Efraím je jedním z mála, kteří zatím zůstali, přestože jeho plat nestačí ani na jídlo. Rebeca trpí akutní leukemií a stejně jako Mildred nezbytně potřebuje léčbu. Krize ve Venezuele se radikálně zhoršuje a přerůstá v humanitární katastrofu.

(* „I don’t have a choice, I am being forced to close it.“)

 

Host: Lucia Argüellová (Člověk v tísni)

 

Sobota 6. 4. PROSTOR 20:00

Village of Swimming Cows/ Vesnice plavajících krav

Vesnice plavajících krav / Zygizaga Zygmuntowski / Německo, Polsko / 2018 / 78 min.

Co se stane, když tři neohipíci z Berlína dorazí na farmu do východního Polska? Humorný dokument zachycuje střet vzletných představ s tvrdou vesnickou realitou.

Trojice třicátníků z Berlína se rozhodla vyměnit svoji ranní jógu za pasení krav a štípání dřeva v malé vesničce na východě Polska. Od místního farmáře si muži pronajali dřevěnou chatičku a začali se zde zabydlovat. Postupem času zjišťují, že souznění s přírodou znamená pro starousedlíky něco jiného než snaha omezit používání plastů či přestat jíst maso. Vzájemná interakce je ztížena nejen názorovou, ale i jazykovou bariérou, a snahy o komunikaci tak mnohdy ústí v klopotné a úsměvné debaty o alternativním životním stylu, duchovnu, vegetariánství a vztahu k přírodě.

 

 

Neděle 7.4. PROSTOR 13:00

América / América

América / Erick Stoll, Chase Whiteside / USA / 2018 / 76 min.

Třiadevadesátiletá América je po úraze odkázána na pomoc svých tří vnuků. Ačkoli se sama téměř nemůže pohnout a nevnímá všechno úplně jasně, samotná její přítomnost má na rodinu stmelující vliv.

Poté, co América utrpěla doma úraz, byl kvůli tomu zatčen za zanedbání péče její syn. O nesoběstačnou Américu se však musí někdo starat. Prostřední vnuk Diego se vrací z USA, kam si odjel plnit sny, aby s péčí o ni pomohl svému bratru Rodrigovi a aby společně dostali otce z vězení. Později se k nim přidává i třetí bratr Bruno. Dokument zachycuje každodenní láskyplné, ale komplikované rodinné interakce točící se kolem Américy. Tři odcizení sourozenci si na pozadí péče o ni hledají cestu jeden k druhému, k rodinným hodnotám i svému vlastnímu životu.

Host: ThLic. Ing. René Milfait, Th. D.

 

Neděle 7.4. PROSTOR 15:00

On Her Shoulders / Na jejích bedrech

Na jejích bedrech / Alexandria  Bombach / USA / 2018 / 94 min.

Celý svět mluvil o jezídce Nadje Muradové, když získala Nobelovu cenu míru za boj proti sexuálnímu násilí ve válce. Málokdo si ale uvědomil, jak náročné pro ni je znovu a znovu otevírat staré rány.

S každým svým projevem, rozhovorem pro média i schůzkou se Nadja Muradová vrací do roku 2014, kdy tzv. Islámský stát páchal genocidu jezídů v severním Iráku a ji držel jako sexuální otrokyni. Znovu si připomíná všechna zvěrstva a vraždy svých nejbližších. Je to silná žena, bojovnice za práva jezídů, na které svět pomalu zapomíná. Režisérka ovšem s Nadjou byla i ve chvílích, kdy opustila budovu OSN nebo televizní studio. Natočila tak příběh o citlivé dívce, která se obětovala pro vyšší zájmy. Dřív Nadja toužila otevřít si salon krásy ve své vesnici. Teď chce dostat ISIS před Mezinárodní trestní soud a domoci se práva pro všechny válečné oběti.

Host: Simona Fendrychová – aktualne.cz

 

 

Neděle 7.4. PROSTOR 19:00

Dobré zprávy / Good News

Dobré zprávy / Ondřej Šálek / Česko / 2019 / 35 min.

Důchodce Petr Černý je známou tváří. Sedm let moderoval vysílání České nezávislé televize − jedné ze stálic české dezinformační mediální scény.

Věří, že si lidé mají pomáhat. Sám poskytl domov cizímu muži, který upadl do dluhové pasti. Dávat domov uprchlíkům však Petr Černý odmítá a jejich příchod pokládá za součást plánu na likvidaci Evropy. Režisér Ondřej Šálek dává nahlédnout do osobního života jednoho z hybatelů české dezinformační scény. Dokument není neúčastnou sondou. Šálek s Černým a jeho přáteli nesouhlasně polemizuje, snaží se však svého protagonistu uchopit v jeho komplexnosti − jako osobnost, v níž se strach z uprchlíků a víra v konspirační teorie spájí se svérázným sklonem k duchovnu i s jistým druhem niterné laskavosti.

 

Volání divočiny / The Call of the Wild

Volání divočiny / Karolína Peroutková / Česko / 2019 / 40 min.

Příběh chlapců školního věku s problémovým chováním. Pocházejí z dysfunkční rodiny a nad jejich osudem visí otazník v podobě ústavní péče.

„Já nejím čokoládu kupovanou, protože mi nechutná. Ukradená je taková lepší. Všechno kradený je lepší,“ vysvětluje režisérce filmu dvanáctiletý Michal. Veškerý čas tráví se svým mladším bratrem Karlem. Za sebou už mají pěknou řádku průšvihů. Další kamarádské vztahy nemají a doma se jinak než řevem a bitím věci neřeší. Dva malí grázlové, to je jejich pověst v Mníšku pod Brdy. V příběhu chlapců se filmařka stává jakýmsi pevným bodem. Díky vzájemné důvěře se dozvídá, jak děti svět prožívají a interpretují. Malí gangsteři, z jejichž očí kouká bystrost, dosud mnoho šancí rozvíjet to dobré v sobě nedostali.

Host: Karolína Peroutková - režisérka

 

zpět

 
 

Vyhledat