PŘEHLED ČLÁNKŮ - Dění ze Sušice

Archív
 

„Překvapení na Otavě – 1. vodní galerie v ČR“

7.12.2015 Markéta Bibzová

Trošku více o projektu     Vytvořením 1. vodní galerie v České republice chceme kreativním způsobem poukázat na krásu našeho města, na nevyužívané aspekty veřejného prostoru, možnosti aktivního trávení volného času a zároveň ochranu životního prostředí. Chceme rozproudit komunitní život v Horažďovicích a kreativně tak podpořit vznik komunity nové. Můžeme se těšit třeba na závěsné objekty, zvonkohry, Stone building, Moss Art či dřevěné sochy. Celým městem protéká řeka Otava, která městu dodává patřičnou atmosféru. Právě ona je výrazným prvkem našeho města nejen díky velkému zájmu vodáků, ale také díky své významné minulosti – zlatonosná a perlonosná Otava - proto chceme využít právě ji, volným plynutím spojuje celé město. Do projektu bude zapojena laická veřejnost spolu s profesionály. Půjde o občany města Horažďovice a další zájemce, odborníky, umělce a specialisty z blízkých oborů. Nabídneme tak velkému množství lidí odlišný pohled na prostředí, ve kterém žijeme, ukážeme jeho skrytý potenciál a umožníme propojení několika zdánlivě odlišných světů.  Nabídneme obyvatelům městečka i dalším zájemcům tematicky zaměřený program týkající se Land Artu, přírodní architektury, životního prostředí, komunitního života, aktivního občanství, využívání veřejného prostoru, kreativity apod. především formou přednášek,seminářů, výstav, workshopů a filmů. Vyvrcholením bude právě samotná tvorba děl z přírodních materiálů na řece. Vodní galerie se tak stane zajímavým vlastnoručně vytvořeným objektem pro místní obyvatele, ale i pro stovky vodáků projíždějících tímto městečkem v letním období.  

 
 

10.12.2015 Společné zpívání koled se SIRKUSEM

3.12.2015 

Letos bude společné zpívání koled se SIRKUSEM! Zahrajeskupina Štreka a my s ní. Rozdají se pamětní listy a bude možnost ze zahřát teplými nápoji ve stánku, které tm budou připraveny. Začátek akce v 17,00 a v 17,30 si společně zazpíváme Nesem Vám noviny a Narodil se Kristus Pán,

 
 

Sušická Strýčkova Zahrádka pokřtí své dosud nejlepší album

3.11.2015 Matěj Beránek

Koncertů bandy hipíků z Strýčkovy Zahrádky jsem zažil nepočítaně. Vždycky oscilovaly mezi pólem nezvláštního představení a naprostým bláznovstvím v podobě nepřetržitého třiapůlhodinového hraní pro kotel sušického Kloubu. Protože ale tentokrát kluci hráli v pražském klubu, kam prostě stovky lidí na kapelu ze Sušice nepřijde, očekával jsem spíše výkon blížící se prvnímu pólu.  

 
 

12. 11. 2015

2.11.2015 Markéta Bibzová

V prostorách sušického kina proběhne dne 12.11.2015 přednáška fotografa Vladislava Hoška s projekcí snímků pořízených na Šumavě. . 

 
 

Strýčkova Zahrádka vyráží na tour!

22.10.2015 Jan Ptáček

Strýčkova Zahrádka vyráží na tour!   Ano je to tak, při příležitosti vydání vlastního alba Pluto ]. kapela Strýčkova Zahrádka obrazí několik měst republiky, aby potěšila uši příznivců progresivního rocku. Nečekej žádný vypalovačky o třech akordech a staženém beatu. Je o nás známo, že si libujeme v kombinaci několika hudebních stylů. Důkaz místo slibů najdeš na našem novém CD. Chceme a můžeme se pochlubit tím, že například ve 14-ti minutové písni Rozmolekuluju najdeš prvky popu, rocku, rapu, metalu i jazzu. Abychom podbarvili některé atmosferické chvíle, uslyšíš třeba kalimbu, citeru nebo steel kytaru. Co se týče hudební techniky, hrajeme si i s takovými harmonickými specialitami, jako je pentatonika či dodekafonie. Tudíž na koncertech se posluchačsky nudit určitě nebudeš. Proto tě prosíme, abys obětoval ty dvě hodinky všedního života a potěšil se nevšedním zážitkem. Třeba tě dohoní zvědavost - zatoužíš poslechnout si něco “jinýho”. Můžeš si připomenout i starý fláky, který v playlistu určitě nebudou chybět. Prostě nezevluj doma a pojď lovit!   Pluto ]. si zaslouží dva křestové koncerty! První se uskuteční v našem jižním oblíbeném klubu Highway 61 v Českých Budějovicích přesně 27.10. od 20:00. Krom klasické sestavy, Strýčkova Zahrádka a Futrály, se můžeš těšit na novou formaci Humra a Ptáka - Grenade man.  Křest druhý - dvojitý, tedy pro mateřskou Sušici významný, odehrajeme 7.11. v Tradičním Kloubu. Nebudeme sami, kdo pokřtí novou placku, přidá se k nám duo Ministark, aby světlo světa mohlo spatřit jejich CD Pnutí.    Podzim je sám o sobě dost psychedelickej a my jen přispíváme svojí špetkou do mlýna. Neustále věříme v onen význam samotného turné. Když jako cirkusáci objíždíme se svým šapitó všechny kouty světa a chlubíme se novejma věcma. Rozpumpováváme/rozplakáváme davy. Navozujeme absurdní/ojedinělou atmosféru. Potřebujeme to magický spojení mezi hráčem a divákem. Ta nespoutaná energie, která se valí z beden ven je jenom pro vás!   Tak to pojď směle zažít, přijedem ti skoro až do baráku:   22.10. / Praha - The MayHems / klub Freemasonic 24.10./ Domažlice - PROST / klub Moskyto bar 27.10./ České Budějovice - Grenade Man a Futrály / klub Highway 61 = KŘEST č.1 29.10./ Plzeň - Rusty Strings /JAM klub 31.10./ Karlovy Vary - Bendover / klub CRUX 7.11./   Sušice - MiniStark - Bendover / klub Tradiční kloub - KŘEST č.2 13.11./ Klatovy - Zoey / Kulturák 20.11./ Kašperské Hory - Grenade man a Retro Pub / Horský Klub    UP UG UP!

 
 

29. 10. 2015 Kaleidoskop s Janem Rejžkem

22.10.2015 Markéta Bibzová

po mnoha letech jsem se rozhodl obnovit svůj poslechový klubový pořad Kaleidoskop Jana Rejžka, který volně navazuje na programy, které jsem připravoval za minulého režimu po celé republice.         Trvá 2-2½ hodiny a sestává z následujících částí:   1. půlka: - Ukázky z domácí tvorby, která žel takřka nezní v rozhlase veřejnoprávním, natož komerčním (např. alternativní kapely jako Zrní, DVA, Květy, Jananas, Yellow Sisters, Sestry Steinovy, ale též Markéta Irglová, Tomáš Hanák, Jiří Konvrzek, Petr Lutka aj.) - Výročí týdne (aktuální vzpomínka či miniprofil právě zesnulé osobnosti hudebního světa, nebo naopak oslava narozenin) - Zámek hrůzy (připomenutí největších „perel“ strašidel normalizačního popu, která se kupodivu vracejí…) - Nepovinná četba - upozornění na zajímavý knižní titul v záplavě novinek, jež vycházejí - Historický kalendář (téměř každý den je nějaké zajímavé hudební výročí, takže pro uvedení do souvislostí a konstatování, jak čas letí…)   O přestávce mohou návštěvníci napsat na připravené lístečky dotazy všeho druhu, které se během druhé poloviny vynasnažím zodpovědět.   2.půlka: Letem světem- aneb průřez nejzajímavějšími zahraničními alby poslední doby a nejpestřejšími styly a žánry, takže namátkou:   - africká hudba (např. Staff Benda Bilili, Amadou a Mariam, Baaba Maal aj.) - irský folk (The Chieftains, Kate Rusby aj.) - klezmer (Klezmatics, Brave Old World aj.) - evropská etnická hudba (Le Assurd, Warsaw Village Band aj.) - americký folk (Carolina Chocolate Drops aj.) - latinsko-americká a kubánská hudba (Joaquín Diaz, Cachaito Lopez aj.) - žánrově nezařaditelní zpěváci a písničkáři (Frank Ocean, Emeli Sandé, Sufjan Stevens, Magnetic Fields aj.) - objevy anglo-americké rockové scény (Jack White, The Black Keys, Alt-J. aj) - a ovšem ukázky z kvalitních novinek nestárnoucích veteránů formátu Boba Dylana, Roberta Planta či Leonarda Cohena…

 
 

13. 11. 2015 Nezmaři se Svatoborem

22.10.2015 Markéta Bibzová

Skupina byla založena v lednu 1978, zakládajícími členy kapely byli: Zdeněk Hejkrlík, Zdeněk Svoboda, Luboš Hrdlička a Pavel Zajíc. V roce 1981 se skupina poprvé probojovala do celostátního finále Porty. Zde ještě nezaznamenala výrazné úspěchy, ale vstoupila do širšího povědomí příznivců české folkové scény. Ve stejném roce se skupina zúčastnila folkového festivalu Letokruh v Českém Krumlově.   V roce 1982 skupina získala ocenění Malá Porta, která byla udílena novým nadějným skupinám. A v následujícím roce 1983 již získala jednu z hlavních cen Porty. Hlavní cenu potom skupina získala ještě v roce 1984, a poté se rozhodla již v dalších ročnících nesoutěžit.   V roce 1988 skupina dostala první nabídku na vydání LP desky, která vyšla s názvem „Nezmaři“. V té době byla skupina stále amatérská, členové měli své zaměstnání a hraní brali jen jako zábavu. Tehdejší zpěvačka Lenka Slabá chtěla ale nastoupit profesionální dráhu a rozhodla se přijmout nabídku skupiny Spirituál kvintet. Změna byla provedena na Svojšickém slunovratu v roce 1989, kde byl přestup panem Jiřím Tichotou potvrzen.   Od roku 1993 hraje profesionálně a věnuje se koncertování naplno. V roce 2000 skupina několikrát hrála v zahraničí, ale dává stále přednost domácímu publiku, kde není problém s jazykovou bariérou.

 
 

24.10.2015 Jazz bez hranic v Sušici

12.10.2015 

Přijďte 24. 10. 2015 do Tradičního kloubu si poslechnout jazzovou hudbu v česko-německém složení. Začátek od 21,00. Koncert uspořádaný v rámci akce "Jazz bez hrnic".

 
 

12. 10. 2015 Cestovatelské přednášky pokračují Havají

5.10.2015 Markéta Bibzová

Cestovatelské přednášky pokračují, tentokrát se podíváme s Petrem Nazarovem na Havajské ostrovy! 

 
 

Pavel Horejš vydává svoji vlastní píseň „VENUŠE“

29.9.2015 Petr Píka

Pavel Horejš, frontman kapely Volkmen, vydává svoji vlastní píseň „VENUŠE“ Je tomu týden a pár dní, kdy se frontman kapely Volkmen Pavel Horejš rozhodl vydat svoji sólo píseň Venuše. Tato píseň vznikala poměrně dlouhou dobu a je za ní vidět kus odvedené práce. Kromě Pavla Horejše můžete na nahrávce slyšet zpěvačku Annu Hejdukovou. Jejich společně zpěvy dohromady vytvářejí líbivý celek, který působí velice příjemným dojmem. O samotné kvalitě písně svědčí samé pozitivní ohlasy na internetových kanálech Facebook a Youtube. Stále se rozrůstající fanklub Pavla Horejše a kapely Volkmen přivítá i Vás. Již za první týden Venuši vidělo přes 1500 lidí a stále další rychle přibývají. Pavel Horejš byl také s touto písní pozván na rozhovor do studia TV Óčka, kde hovořil právě o vzniku a tvorbě písně, videích, které natáčí, kapele Volkmen a vousech. Sama píseň Venuše je o nenaplněné lásce a touze. Při jejím poslechu uslyšíte kromě akustické kytary také klávesy, syntetizátory a samply, které dohromady znějí harmonicky. Celá píseň je velice povedená a kdo ví, možná ji brzy uslyšíme z rádií. Na Venuši se můžete podívat na Pavlových stránkách:                                                Youtube: https://www.youtube.com/c/pavelhorejs                                                Bandzone: http://bandzone.cz/pavelhorejs                                                Facebook: https://www.facebook.com/pavelhorejscz                                                Instagram: https://instagram.com/pavelhorejs                                                Twitter: https://twitter.com/pavelhorejs                                                Google +: https://plus.google.com/+PAVELHOREJŠ   Autor: Petr Píka

 
 

Poslední letošní farmářské trhy!

21.9.2015 

Letošní poslední farmářské trhy se ponesou v duchu zabijačkových pochoutek. Moderování se ujme Jaroslav Hlaváč, k poslechu (a třeba i tanci zahraje Solovačka). Pokud se chcete zúčastnit soutěže o "nejlepší zabijačkovou pochoutku!, přineste svůj výtvor do 10:00 na náměstí. Také se můžete stát porotci. Nechť zájemci se přihlásí na bibzova@kulturasusice.cz. Fotodokumentaci z minulých thrů můžete najít na  http://www.kulturasusice.cz/cz/fotogalerie.html .  

 
 

1.10.2015 oslavíme Den seniorů na náměstí

17.9.2015 
 
 

21. 10. 2015 Minipárty s Karlem Šípem a J. A. Náhlovským

31.8.2015 

Minipárty je zcela nová zábavná talk show, která je volnou alternativou velmi úspěšného televizního pořadu Všechnopárty. Oba pořady pojí to nejdůležitější – osoba moderátora, komentátora a baviče Karla Šípa. Do Turnova na prkna Turnovského divadla dorazí se svým hostem Josefem Aloisem Náhlovským. Ve volném dialogu proberou umělecké začátky této ikony českého humoru, jeho zážitky ze studentských let a spoustu dalšího. Moderátor slibuje, že rozhodně nebudou chybět otázky na témata vskutku specifická, co se nejen osoby Aloise Náhlovského týče. Těmi jsou sportovní aktivity i cesty do zahraničí, opředené veselými historkami. Improvizovaná show volně navazuje na styl televizního pořadu Všechnopárty. Kdo tento pořad zná, ví, že hostů bývá více. Minipárty využívá možnosti moderátora a jeho hosta být svým divákům na dosah mimo televizní kamery.

 
 

19.9.2015 Šumava na nohou - ANNA K., OLATS OTESOC A NARTTU

31.8.2015 

Benefiční koncert Šumava na nohou pro Báru, Pavlíka a Tomáše.

 
 

22. 8. 2015 Santos přivítá tradiční Šumavarocks!

12.8.2015 

umava Rocks je multižánrový festival s nejdelší kontinuální historií na území Šumavy. Je to už dvaadvacet let, kdy proběhl v Sušici jeho první ročník, který inicioval američan žijící na Šumavě - Mark Shelly. Za dobu jeho fungování se v Sušici představila téměř kompletní česká hudební scéna. Od Záviše a Plastic People of The Universe až po J.A.R., Pražský výběr, nebo Tata Bojs. Mezi nejexkluzivnější umělce, kteří vystoupili v rámci festivalu, byl i legendární americký kytarista Hiram Bullock.  Festival si klade za cíl mezi stálicemi českého hudebního nebe představit publiku i nové svěží hudební projekty. Festival je žánrově barevný, stejně jako jeho vizuální podoba, kterou každoročně prostřednictvím plakátu zpracovává sušický rodák Roman Černý. Šumava Rocks má svého „genia loci“ nejen díky skvělé hudbě a rodinné atmosféře, podtrhuje ho krása sušického ostrova Santos, který byl v roce 2014 vyhlášen nejkrásnějším parkem roku. 

 
 

Videozáznam na ZAK: OSLAVY 80 LET CHATY SVATOBOR

30.7.2015 

Přijďte s námi oslavit naší oblíbenou chatu na Svatoboru.

 
 

3.8., 10.8., 17.8., 24.8., 31.8. PROHLÍDKY MĚSTEM SUŠICE

21.7.2015 Markéta Bibzová

Procházka centrem Sušice se zastávkami u významných stavebních památek, návštěva Sušického mechanického betlému. Délka prohlídky cca 1,5 hodiny. Sraz účastníků s průvodcem v 10:00 hodin před radnicí. Prohlídka zdarma. www.mestosusice/icsusice  

 
 

Zakončení 9 týdnů baroka od Plzně 2015 proběhne v Sušici!

20.7.2015 Markéta Bibzová

Závěrečný, devátý týden festivalu 9 týdnů baroka se odehraje v Sušici. V pondělí se s celou rodinou vydáme na odpolední zážitkovou cestu z vrchu Svatobor a užijeme si večerní program u pramene Odolenka -  sázení stromů, hudební produkci a žehnání ohně. V úterý je připraven pestrý kulturní program ve strašínské jeskyni. Ve vzácném barokním kostele Narození Panny Marie si poslechneme českou barokní hudbu v podání Českého komorního orchestru, kterou následuje snový lampionový průvod. Ve středu objevíme neznámou barokní Sušici prostřednictvím komentovaných prohlídek města a zajímavé přednášky. Ve čtvrtek zažijeme baroko všemi smysly na zámku v Hrádku u Sušice s hudbou, tancem, divadlem, barokním občerstvením a ohňostrojem.  V pátek jsou na programu žánrově pestré kratochvilné barokní zábavy v Horažďovicích, v sobotu nás čeká slavnost v Dobré vodě u Hartmanic, kde za doprovodu harfenistky Kateřiny Ghannudi a loutnisty Jana Krejči zazpívá Markéta Cukrová. Závěrečnou tečkou za celým festivalem bude Barokní slavnost pod křídly anděla strážce v Sušici a v kapli Anděla Strážce. Nenechte si ujít dobový jarmark na náměstí, večerní multižánrové představení v krajině, hudební instalace a překrásný barokní ohňostroj. 

 
 

17. - 18. 7. 2015 pouť ve Velharticích

13.7.2015 

Srdečně zveme ještě jednou na VELHARTICKÉ SLAVNOSTI!

 
 

Jaké bude léto na Mouřenci?

2.7.2015 Lukáš Milota

Přijměte prosím letní pozvánky na Mouřenec. Během července a srpna bude kostel sv. Mořice nad šumavským Annímem otevřený 5 x týdně! Zavedli jsme pravidelné komentované prohlídky v českém jazyce, a to od úterý do čtvrtka a o víkendech. První prohlídka začíná v 11, druhá ve 12 hodin. Během zhruba hodinového výkladu se návštěvníci dozvědí vše podstatné o historii Mouřence, prohlédnou si vzácné fresky ze 14. století, barokní kostnici a nové muzeum v sakristii a oratoři, které mapuje historii této významné památky. Zájemci si mohou také zakoupit drobné upomínkové předměty a získat turistick& eacute; razítko kostela. Doporučený příspěvek za prohlídku je 40 korun. Na prohlídku není nutné se objednávat. (viz plakát)   Vždy první neděli v měsíci nabízíme i prohlídky v němčině. Začínají 5. července, 2. srpna a 6. září ve 12 hodin.   Po celé léto až do konce září běží také cyklus duchovních, kulturních a vzdělávacích akcí Léto na Mouřenci 2015. Setkání budou zpravidla začínat v neděli ve 14 hodin nebo v sobotu v 19 hodin. Tentokrát bude program v neděli od 14 hodin - a bude to Adorace s P. Tomasem. (viz plakát)   Mouřenecký kalendář pro další dny: * sobota 4/7 - 11 a 12 h - komentované prohlídky v češtině * neděle 5/7 - 11 a 12 h - komentované prohlídky v češtině, ve 12 hodin - komentovaná prohlídka v němčině, od 14 hodin ADORACE (slovem a písněmi doprovází P. Tomas van Zavrel) * pondělí 6/7 - 11 a 12 h - komentované prohlídky (mimořádně prohlídky i v pondělí - st. svátek)   * úterý 7/7 - 11 a 12 h - komentované prohlídky v češtině * středa 8/7 -11 a 12 h - komentované prohlídky v češtině * čtvrtek 9/7 - 11 a 12 h- komentované prohlídky v češtině   * sobota 11/7 - 11 a 12 h - komentované prohlídky v češtině, 19 h - Mouřenecká noc: CANTICORUM (vokální soubor z Plzně) * neděle 12/7 - 11 a 12 h - komentované prohlídky v češtině, 14 h - Toník Yetti Jelínek: Modlitba za Šumavu (písně, recitace)   POZOR! Od 4.-12. července bude také otevřené Muzeum lehkého opevnění Annín (meziválečné bunkry). Podrobnosti včetně otevírací doby a přesné polohy najdete na přiloženém plakátu.

 
 

<<  <  7  8  9  10  11  12  13  14  15  > >>

Archív
 
 

Vyhledat