Jan Schafhauser: Šumava známá i neznámá
Jan Schafhauser
fotograf a průvodce přírodou.
Narodil se a vyrůstal v malebném městečku Sušice. Už od roku 1999 pracuje u NP Šumava.
Fotit začal už v jedenadvaceti letech, prošel si dobou barevných kinofilmů, diapozitivů a několik let si sám vyvolával fotografie v temné komoře. Vážněji uchopil focení okolo roku 2016.
Velkým tématem pro něho byla vždy příroda a krajina, rád si vyzkoušel interiéry, koncerty, portréty, abstrakce, prostě všechno.
V současnosti se věnuje zejména šumavské krajině a přírodě. Ale protože sport a pohyb v přírodě je pro něho důležitou součástí, je s tím spojeno i fotografování. Jedná se zejména o bouldering, lezení a jiné outdoorové sporty, či aktivity.
Spolupracuje se sušickou firmou High Point, pro které fotí kolekce oblečení.
V poslední době fotil také pro Český horolezecký svaz lezecké závody a dlouhodobě spolupracuje s ambasadorem firmy Singing Rock.
Momentálně pracuje také jako průvodce na Šumavě.
Ale nejlepší bude, když přijdete na jeho přednášku nebo workshop, kde Vám rád svou práci přestaví.
https://www.instagram.com/jan_schafhauser/
Přednáška
Šumava neznámá
Pro mě je Šumava rodným krajem, kde jsem vyrůstal. Fotograficky jsem ji začal poznávat někdy po roce 2000 ještě s analogovými fotoaparáty. V současnosti se věnuji jejímu fotografování zejména v oblasti Prášilska, Železnorudska, Modravska a Hartmanicka. Nepovažuji, až na pár míst, toto pohoří za prvoplánově fotogenické. Za sebe mohu říct, že trvá nějakou chvíli, než člověk tenhle kraj pozná a navnímá. Hledání pohledů, kompozic, prostě chvíli trvá, než jsem s výsledkem spokojen. Stále se snažím o nacházení nových zákoutí v krajině, která by mě zaujala. Na svých fotografiích vám pár takových ukážu a zároveň se podíváme i na místa více známá.
Workshop - fotobeseda
Outdoorová produktová fotografie
Možnost začít fotit pro místní společnost vyrábějící outdoorové oblečení, pro mě byla velkou výzvou. Musel jsem pochopit nové postupy, zrychlit svoji práci a naučit se lépe ovládat svoji techniku. Tento typ fotografie mě začal velice bavit, protože jde o spojení krajiny, přírody a člověka, kterého se snažím v prostoru smysluplně komponovat, aby celkový snímek ladil oku i z krajinářského hlediska. K tomuto typu fotografie mohu zařadit i focení boulderingu, které je mým dlouhodobým projektem a dal jsem mu název „Člověk a kámen“. Rád se s Vámi na svých fotografiích podělím o zážitky, které je doprovázely, chyby které jsem udělal, techniku kterou jsem použil.
Kompletní program fotografického festivalu zde: https://www.kulturasusice.cz/sumavsky-fotograficky-festival-2024-1723791540/